Hogyan kell az ecsetjeinket karbantartani?

Sorozatunk eddigi részeiben megnéztük, hogy milyen fajta ecsetekkel találkozhatunk a műkörmös munka során, végigvettük, hogy melyik mire való, hogyan kell beavatnunk és használnunk a műkörmös alapvető eszközeinek különféle fajtáit. Nem maradt más hátra, mint hogy megtanuljuk, hogyan kell karbantartanunk az ecseteinket ahhoz, hogy hosszú távon szolgálhassák a munkánkat, hogy minél tovább dolgozhassunk velük percízen és örömmel.

Lemaradtál az előző bejegyzésről? Szívesen olvasnál a különböző ecsetek típusairól és hogy melyiket mire érdemes használni? Érdekel, hogy mi a különbség egy ferde és lapos ecset között? Akkor kattints ide az előző részhez és tudj meg mindent! >>


Akár a sminkelés területéről is tisztában lehetünk vele, de józan ésszel végiggondolva is természetes, hogy az ecset élettartama akkor lesz hosszú, ha rendszeresen tisztítjuk. De vajon milyen gyakran és mivel kell megpucolni a különféle célokra használt ecseteket?

A műkörmös boltokban lehet kapni olyan oldószert, amely egyaránt alkalmazható zselés és porcelános ecsetek tisztán tartásához, sőt a keményen beszáradt maradékokat is hatékonyan eltávolítja. Ezeket használhatjuk természetesen, főleg vész esetén, ha rendbe kell tenni az eszközeinket, de legyünk óvatosak a rendszeres vagy gyakori használattal. Az állati szőrből vagy műszőrből készült ecseteket könnyen tönkre teheti a rendszeres oldószerezés, ezért érdemes megfogadni az alábbiakban összegyűjtött tippjeinket.

Porcelános esetek karbantartása

A porcelános ecseteket minden esetben használat után ki kell tisztítani, hiszen a porcelán alapanyag a levegőn megköt, így később nehéz vagy lehetetlen lesz eltávolítani. Ha a porcelán beleköt a szálak közé, az ecset elveszíti a formáját, a szálak elkezdenek szétállni, így lehetetlen lesz vele a precíz munka.



A porcelános ecseteket liquidben tudjuk tisztára mosni. A liquid használatához érdemes egy átgondolt rendszert kialakítani, hogy ne „locsoljuk el” fölöslegesen, de ne is szennyezzük össze a tégelyben található teljes mennyiséget. Érdemes a színes ecsetekhez és a fehérhez külön tégelyt alkalmazni.

Zselés ecsetek karbantartása

Mivel a zselé UV-fényre köt, nem kell attól tartanunk, hogy beleszáradna az ecsetbe. Emiatt a mindennapi használat során általában elég szálmentes törlővel végigtörölni a zselés ecseteinket. Természetesen ezzel együtt időnként szükség van az ecsetek alaposabb tisztítására is, ha másért nem, azért mert nem tarthatunk minden zseléárnyalathoz külön ecsetet, ha viszont csak kitöröltük, még maradhat szín a szálak között, ami elrontja a munka eredményét.
 
További műkörmös eszközök tisztítása és karbantartása

Bárkivel előfordul, hogy munka közben belenyúl az alapanyagokba, meglök, felborít valamit. Főleg amikor gyakorlatlanok vagyunk, még az elején, fontos azonban, hogy ilyenkor ne jöjjünk zavarba, magabiztosan, de átgondoltan haladjunk tovább. Ha olyan ponton tartunk egy körömmel, hogy nem tudjuk félbehagyni, körültekintően folytassuk tovább a munkát, de amint időnk engedi, azonnal lássunk neki a takarításnak, mert ha így dolgozunk tovább, csak növelni fogjuk a káoszt.

Ha az ecset nyele vagy a tégely pereme zselés lett, mindenképpen töröljük le, egyrészt azért, mert ragadni fog, ami megnehezíti a munkát, baleseteket okozhat és összeragacsozza a kezünket. Másrészt a tégely teteje ráköthet és nem tudjuk később eltávolítani. Ilyenkor használhatunk cleanseres törlőkendőt vagy szálmentes törlőkendőre csöppentett fixálót a felületek tisztítására. Nagyon fontos, hogy gyorsan megtanuljuk: a normál munkamenetbe is, ha az ecsetet lehúzzuk a zselés tégely oldalán, olyan szöget és mozdulatot válasszunk, amelynek eredményeként befelé folyik a zselé és nem kifelé vagy a peremen terül szét.

Az UV-lámpa belsejét is rendszeresen tisztítani kell. Ennek több oka is van. Egyrészt előfordulhat, hogy a vendég amikor a kezét behelyezi kissé hozzáérinti a körmét a lámpa belsejéhez, munka közben rá vagy belefröccsenhet a zselé. Sajnos az UV-fény hatására ezek a csöppek rá is kötnek a felületre, de szerencsére cleanserrel vagy lemosóval, esetleg finom kaparászással mégis eltávolíthatók.

A másik ok, hogy a vendégek a lámpa belsejébe fektetik a kezüket, ezt a felületet ugyanolyan gondosan tisztán kell tartani mint egy szolárium belsejét. Fertőtlenítő kendővel legalább néhány vendégenként, de leginkább mindegyik távozása után töröljük át a lámpa belsejét és időnként a külsejét is. Arra azért figyeljünk oda, hogy olyan terméket használjunk, amely nem marja meg se az üvegfelületet, se a műanyagot, se krómot.

Kategória: Műköröm cikkek

 

<< vissza géllakk blog főoldalára

 

Blog értesítő

Bezárás

{{ctrl.message}}