A manikűrösök rémálma: a deformált köröm

A manikűrösök gyakran találkoznak a munkájuk során deformált körmökkel, amelyek kezeléséhez nagy tapasztalat kell. Mivel több fajtája is létezik a körömelváltozásoknak, és ezek különféle okok miatt alakulhatnak ki, röviden összefoglaljuk mindazt, amit a témáról tudni érdemes. Tarts velünk!

A legfontosabb tudnivalók

Van néhány alapszabály, amit bizonyára a műkörmös tanfolyamon te is megismertél, de azért nem árt felfrissíteni a tudást a körömbetegségekkel, elváltozott, deformált körmökkel kapcsolatban.

Az egyik, hogy gombás körömre nem építünk, ahogy a növekedési zavar esetén sem készíthetünk műkörmöt. Szintén kizáró ok a lakkozásra, építésre a színes köröm is – amely gyakran valamilyen betegség tünete.

Bizonyos körömdeformitások – például karvalyköröm, kanálköröm – korrigálhatók műkörömmel, de ennek a technikának az elsajátítása igénybe telik. Érdemes tapasztaltabb szakemberek segítségét kérni, megnézni, ők hogyan csinálják, illetve több cikket is elolvasni a témában.


 

A körömelváltozás fajtái

Három nagy csoportba oszthatók a körömelváltozások, mindegyikben találunk olyat, amelyik veleszületett, de olyat is, amely sérülés vagy betegség miatt alakult ki.
 

  1. Alaki deformitások

A leggyakoribb esetek a következők, ezek mindegyike veleszületett:

  • karvalyköröm – a köröm lefelé hajlik
  • kanál alakú köröm – a köröm úgy néz ki, mintha horpadt lenne
  • kos vagy szarv alakú köröm – a körömtestre csavarodik fel a köröm oldalirányban
  • lapos köröm – a körömnél nem találjuk meg a kettős ívet

Betegségek miatt is kialakulhatnak alaki deformitások, mint például a barázdált köröm. Ennek oka legtöbbször valamilyen hosszan tartó kór, ami alatt a mátrix működése nem volt megfelelő. De körömágygyulladás következménye is lehet, esetleg valamilyen traumát követően lesz barázdált a körömlemez.

Azt érdemes megjegyezni, hogy alaki deformitás esetén nem építhetünk műkörmöt akkor, ha az betegség miatt jött létre. De például a karvalyköröm vagy a kanálköröm esetében érdemes javítani az esztétikai állapoton, és szakszerűen elvégezni a műkörömépítést, illetve a töltést.
 

  1. Színelváltozások

Ha a körömtest nem rózsaszín, illetve a szabadszél nem fehér színű, akkor színelváltozásról van szó, amely szintén utalhat betegségekre, így ezekben az esetekben nem mindig végezhetjük el a szokásos műveleteket. Fel kell hívnunk a vendég figyelmét arra, hogy menjen el kivizsgálásra, hiszen a köröm színe belső gyulladásra, gombásodásra stb. utalhat.

Nézzük, melyik színről mi tudható!

  • Fehér köröm: Oka sok minden lehet, gombás fertőzés éppúgy, mint ekcéma, pikkelysömör vagy súlyos tüdőgyulladás. Esetleg vegyi anyagokkal való érintkezés következményeképp jött létre.
  • Sárga köröm: Elsősorban a dohányzásra kell gyanakodnunk, de gomba, nyirokkeringési zavar vagy májbetegség is lehet a háttérben. Ha ez utóbbiakról van szó, nem építhetünk körmöt!
  • Zöld köröm: Fertőzés miatt ilyen, ne kezeljük!
  • Kék köröm: Ha nem sérülés miatt alakult ki, akkor keringési elégtelenség az ok.
  • Fekete köröm: Szintén lehet ilyen a szín sérülés, vérömleny miatt, de anyajegy, bőrrák és penészgomba is okozhatja.

A színelváltozásokat nem fedhetjük be lakkozással, hiszen az orvosok számára a köröm színe is lehet a diagnosztizáláshoz egy eszköz.
 

  1. Növekedési zavarok

Növekedési zavarnak tekintjük azt, amikor bármilyen okból a köröm növekedése lelassul, megáll. Gyakori jelenség súlyos betegségek idején, de okozhatja körömgomba is. Tartós kialvatlanság esetén is előfordulhat, hogy a köröm lassabban nő.

Daganatos betegségek kísérő jelensége lehet a körömsorvadás. Ez esetben sem szabad körmöt építeni. Ha a mátrix elpusztul, akkor a köröm növekedése teljesen leáll. Sajnos műkörmösként ekkor sem tehetünk semmit.

 

Mit tehetsz deformált köröm esetén?

A legfontosabb, hogy legyél tisztában az alapvető körömbetegségekkel, körömdeformitásokkal. Mindig fertőtlenítéssel és diagnosztizálással kezdd a manikűrözést, és ha rendellenességet, szokatlan dolgot tapasztalsz, ne rutinból cselekedj!

Gondold át, mit tanultál erről a tanfolyamon, és ha tudsz, kérj segítséget egy tapasztaltabb kollégádtól, ha nem vagy még biztos abban, mit szabad tenni és mit nem. Képezd magad e területen is, hogy minél többen tudjanak elismerően nyilatkozni rólad!
 

Ha speciális termékeket keresel a körmözéshez, nálunk azokat is megtalálod, nézz szét alaposan a kínálatunkban!

Kategória: Géllakk

 

<< vissza géllakk blog főoldalára

 

Blog értesítő

Bezárás

{{ctrl.message}}